Niečo o vzniku života

Autor: Juro Dobrovodský | 24.9.2011 o 10:07 | (upravené 25.9.2011 o 16:26) Karma článku: 3,32 | Prečítané:  440x

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } --> Je to otázka která asi každýho zaujímá. Výskum jak vznikal život je jako puzzle který má x1000 častí a každy kus u niekoho iného. Materiály čerpám z vedeckých časopisů jako je Science, Nature, Cell, Evolution atd. takže co mi vyplivne Web of Knowledge.   Dodatek: Troška sem dislektik, taže se omlouvam, snad co mi chyby tam tak to nekde jinde prebejva :D

<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

Kolem RNA world jsou obrovské pochybnosti, ale jeden nový výskum to možna zmení. V prebiotické polévce plavali organické molekuly a vlivem různých okolností se mohli spojit, do jednoduchých retezců -( UV, teplotný gradient, pH ). Je o tom hodne na webu tak se kouknete :).

RNA je polymer který je složený z cukru který je jenom o kapénku jinakší než co dávame do kafe, nejakej fosfor a písmenka. Náš cukr je ribóza fosfát je troška pozmenenej a řika se mu fosfátová skupina a písmenka jsou báze – Adenin, guanin, citozin a uracil.

Zatím každý se snažil vytvorit RNA postupne z jednotlivých podjednotiek ale ani v laboratoři se im to nepovedlo. Skoušelo se pospájat báze a ribózu co nejak nefunguje. V novom výskumu to udelali troška jinak, najprv vytvorili spojenie ktoré je mezi ribozou a bazy a pak kolem toho prilepovali molekuly. Troška kostrbate napsané, aby ste to pochopili tak najprv udelali spoj a pak dodelali cukr a baze. Takhle byl vyresen problem spojeni týchto dvoch duležitých podjednotiek. Na koniec k tomu dodali fosfát – ten plandavej- který slouží jako pufr a katalizátor, je zodpovedný za správne fungovanie molekuly. Podmienky v skúmavce byli vytvořeny tak aby zodpovedalo prvotním podmienkam na planete. Používali se také molekuly které už byli pritomne v prebiotickej polievke. Pri týchto chemických reakcií je duležité pH, UV, a teplota prostredia.

Dalšia práce taky naznačuje že veda kráčí správnou cestou.

Dlouho se predpokladalo, že RNA nemuže vzniknout bez enzymov a bez bilkovin. Nedavno prisli vedci s objevem, že našli molekuly RNA které mají enzymatickou ativitu. V priode momentálne se nachazi jenom 8 takýchto RNA molekul, ale to muže být výsledkem, že jejich místo v dnešní době zastupujú úplne jíné molekuly. To ale nebranilo vedcum v tom, aby syntetizovali ruzne enzymaticke RNA molekuly v labolatorních podmínkách.

Dnesni dobe nejvíc skoumaná RNA polymeraza – enzym který je schopen vytvorit RNA molekulu, byla schopna vytvorit RNA jenom o dlžce 14-ti bazí. Pri ruzných upravách a mutacích její kapacitu zvýšili a ted už vyrábí RNA o dlžce 100 bazí. To ješte stále nie je stejne velká dlžka jako ona sama, ale je to ohromnej krok v před. Takáto molekula už muže vydelavat docela složitou enzymatickou praci. Nejkratši znama RNA molekula ma jenom 6 bazí.

 

Tedka jsem ještě nasel něco o PNA ale co by stalo za to ale to asi priste. Chtel by sem něco napsat o virech, co je moje oblubena téma. Mam v planu ještě k tomu napsat něco o základe evoluce co a jak funguje – Darwinizmus, evo-devo, selekce, hopefull munster, red queen, speciace, fylogeneze atd.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?